Výzva pro extrémně zaměstnané

Máte náročnou práci, kterou dlouhodbě vykonáváte na vysoké úrovni? Jste ti, kdo rozhodují, udávají směr, táhnou za sebou “vlak” dalších lidí? K tomu máte rodinu a “běžné” životní starosti?

Cítíte se vyčerpaní, ale říkáte si – ještě to chvíli vydržím a pak už to bude…, ještě vydržím tohle a pak už to bude…, ještě vydržím…

Je možné, že už se to podepisuje i na vaší psychice. Ztrácíte motivaci, kterou jste dřív měli. Přicházejí splíny a pochybnosti, jaký to má všechno smysl. Jen samé povinnosti a radosti málo… 

Tak se prosím zastavte… – a už to nedělejte. 

Únava, vyčerpání, vyhoření, únavový syndrom
Únava, vyčerpání, vyhoření, únavový syndrom

Co když to přešvihnete…

Co když už zítra ráno nevstanete z postele? Prostě tělo vypoví službu, řekne dost a příští týdny a měsíce regulérně sotva vstanete na to, abyste si udělali osobní hygienu, nebo zajistili základní jídlo. A když píšu měsíce, ještě to přilepšuju, protože se také může stát, že se vyčerpané tělo bude zpátky sbírat roky.

Není mým cílem někoho planě strašit. Ale pracuji s hodně vyčerpanými lidmi a s pacienty s chronickým únavovým syndromem, tak vím, jak vypadá, když je někdo unavený tak, že týdny a měsíce jen leží. K tomu má bolesti (jako když máte chřipku) a sotva zvládne obstarat své základní potřeby.

Umýt si vlasy je výzva na několik dní. Uvařit si dobrý oběd – to je doslova sen. Spíš zvládnete připravit jednoduché jídlo a to ještě na několik dní, abyste takový výkon nemuseli podstupovat každý den. 

K tomu nemožnost pracovat, cokoliv pravidelně vykonávat – protože vám tělo nedovolí. A hlavou to neutáhnete, ať se budete snažit jakkoliv. Když už tělo nemá z čeho brát, tak prostě nemá. Jako když doběhnete maraton. Síly nejsou. 

Jak se to stane? 

Chronický únavový syndrom se obvykle projeví u člověka po vážnějším virovém onemocnění (covid, EB viróza, borelióza atp.). Vyčerpané tělo po nemoci, která ho vyčerpá ještě víc, naváže únavovým syndromem.

A důsledky únavového syndromu už jsem napsala výše.

Únavový syndrom není jediný, který se vám může přihodit.

Můžete se svým vysokým nasazením vyčerpat až k syndromu vyhoření. Je to jiná diagnóza, která může mít dost podobný průběh. Prostě nevstanete. A psychicky jste na dně. Dostavují se pocity selhání. 

Člověk se z vyčerpání sbírá měsíce, až roky. V podstatě po kapkách dodáváte energii zpátky. Po kapkách!

Když svému tělu odčerpáte zdroje tak, že je v mínusu, potrvá dlouho, než se dostanete zpátky do přijatelné kondice. A z přijatelné kondice se dostat do dobré kondice je další meta. 

Už jste leccos zkusili a stejně to nejde? 

Máte pocit, že v rámci vašeho života nejdou udělat potřebné změny?

Zkoušeli jste to, ale prostě to nejde? 

Jde. 

Vím, to. 

Provedla jsem tímto stavem už desítky vyčerpaných klientů. Majitelů velkých a významných firem. Vysoce postavených manažerů, kteří vedli mezinárodní projekty.

Kteří neviděli žádné možnosti, kdy se dá ubrat, tak aby jejich život a firma (nebo projekt) dál fungovaly. Kteří už leccos zkusili, ale stejně se točili ve stejném bludném kruhu. A tělo a zdraví už si vybíralo svojí daň. Bylo to na hraně. 

Jsem ráda, že zatáhli za ruční brzdu a nedostali se až na dno.

Ano, ano, trvá to měsíce. Změny jsou na začátku opravdu malé. Jak jsem psala výše – energie se zpátky sbírá po kapkách. Zároveň je to vyzkoušená a udržitelná cesta. Malé změny, které se časem sečtou ve změnu velkou. 

A život bude zase v pohodě. A hlavně ve zdraví. 

My už teď ve středním věku rozhodujeme o tom, jaké prožijeme stáří. Jestli bude z vašeho těla vyčerpaná schránka, nebo bude schopné si život ještě v co nejlepším zdraví užívat.

Stojí za to mít se v životě hezky. Jsme tady jen jednou.

Chcete zjistit, jak jste reálně na tom? Změřte si své vyčerpání ve video lekci zdarma ZDE.

Potřebujete svojí situaci změnit, pořešit?

Je to akutní? Potřebujete zachránit zdraví? Podívejte se na Restart vašeho života ZDE.

jana@neuwerthova.cz
Jana Neuwerthová Šmýdová