Výzva pro extrémně zaměstnané

Máte náročnou práci, kterou dlouhodbě vykonáváte na vysoké úrovni? Jste ti, kdo rozhodují, udávají směr, táhnou za sebou “vlak” dalších lidí? K tomu máte rodinu a “běžné” životní starosti?

Cítíte se vyčerpaní, ale říkáte si – ještě to chvíli vydržím a pak už to bude…, ještě vydržím tohle a pak už to bude…, ještě vydržím…

Je možné, že už se to podepisuje i na vaší psychice. Ztrácíte motivaci, kterou jste dřív měli. Přicházejí splíny a pochybnosti, jaký to má všechno smysl. Jen samé povinnosti a radosti málo… 

Tak se prosím zastavte a už to nedělejte. 

Únava, vyčerpání, vyhoření, únavový syndrom
Únava, vyčerpání, vyhoření, únavový syndrom

Co když to přešvihnete…

Co když už zítra ráno nevstanete z postele? Prostě tělo vypoví službu, řekne dost a příští týdny a měsíce regulérně sotva vstanete na to, abyste si udělali osobní hygienu, nebo zajistili základní jídlo. A když píšu měsíce, ještě to přilepšuju, protože se také může stát, že se vyčerpané tělo bude zpátky sbírat roky.

Není mým cílem někoho planě strašit. Ale pracuji s pacienty s chronickým únavovým syndromem, tak vím, jak vypadá, když je někdo unavený tak, že týdny a měsíce jen leží. K tomu má bolesti (představuji si to, jako když máte chřipku) a sotva zvládne obstarat své základní potřeby. Umýt si vlasy je výzva na několik dní. Uvařit si dobrý oběd – to je doslova sen. Spíš zvládnete připravit jednoduché jídlo a to ještě na několik dní, abyste takový výkon nemuseli podstupovat každý den. 

K tomu nemožnost pracovat, cokoliv pravidelně vykonávat – protože vám prostě tělo nedovolí. A hlavou to neutáhnete, ať se budete snažit jakkoliv. Když už tělo nemá z čeho brát, tak prostě nemá. Jako když doběhnete maraton. Prostě síly nejsou. 

Jak se to stane? 

Chronický únavový syndrom se obvykle projeví u člověka po vážnějším virovém onemocnění (covid, EB viróza, borelióza atp.). Vyčerpané tělo po nemoci, která ho vyčerpá ještě víc, naváže únavovým syndromem.

A důsledky únavového syndromu už jsem napsala výše.

Únavový syndrom není jediný, který se vám může přihodit.

Můžete se prostě svým vysokým nasazením vyčerpat až k syndromu vyhoření. Je to jiná diagnóza, která může mít dost podobný průběh. Prostě nevstanete. A psychicky jste na dně. Dostavují se pocity selhání. 

Člověk se z vyčerpání sbírá měsíce, až roky. V podstatě po kapkách dodáváte energii zpátky. Po kapkách!

Když svému tělu odčerpáte zdroje tak, že je v mínusu, potrvá dlouho, než se dostanete zpátky do přijatelné kondice. A z přijatelné kondice se dostat do dobré kondice je další meta. 

Už jste leccos zkusili a stejně to nejde? 

Máte pocit, že v rámci vašeho života nejdou udělat potřebné změny?

Zkoušeli jste to, ale prostě to nejde? 

Jde. 

Vím, to. 

Provedla jsem tímto stavem už desítky vyčerpaných klientů. Majitelů velkých a významných firem. Vysoce postavených manažerů, kteří vedli mezinárodní projekty.

Kteří neviděli žádné možnosti, kdy se dá ubrat, tak aby jejich život a firma (nebo projekt) dál fungovaly. Kteří už leccos zkusili, ale stejně se točili ve stejném bludném kruhu. A tělo a zdraví už si vybíralo svojí daň. Bylo to na hraně. 

Jsem ráda, že zatáhli za ruční brzdu a nedostali se až na dno.

Ano, ano, trvá to měsíce. Změny jsou na začátku opravdu malé. Jak jsem psala výše – sbíráme energii po kapkách. Zároveň je to vyzkoušená a udržitelná cesta. Malé změny, které se časem sečtou ve změnu velkou. 

A život bude zase v pohodě. A hlavně ve zdraví. 

My už teď ve středním věku rozhodujeme o tom, jaké prožijeme stáří. Jestli bude z vašeho těla vyčerpaná schránka, nebo bude schopné si život ještě v co nejlepším zdraví užívat.

Stojí za to mít se v životě hezky. Jsme tady jen jednou.

Potřebujete svojí situaci změnit, pořešit?

Je to akutní? Podívejte se na Restart vašeho života ZDE.

Chcete na sobě pracovat dlouhodobě? Dopřát si nadstandardní péči a změnit základy a nastavení, ve kterém se váš život odehrává? Podívejte se na službu Osvobodit se ZDE.

jana@neuwerthova.cz
Jana Neuwerthová Šmýdová