Úspěšná mentoringová spolupráce

Zde si dovolím sdílet jeden příběh z praxe. Příběh klienta, který je ve svém oboru špička – a stejně se s ohledem na náročnost doby, dostal do úzkých. Krize se nevyhýbají žádnému člověku a mě těší, že naše spolupráce přispěla k jejímu úspěšnému vyřešení.

V mé praxi se uzavřela jedna moc hezká a úspěšná mentoringová spolupráce s klientem.  Spolupráce trvala několik měsíců (vlastně skoro rok), což se ukazuje jako nejvíc přínosné, pokud klient přichází s tím, že potřebuje rychlé změny, vím, že to nebude fungovat. Tento tlak na rychlé výsledky není pro klienta přínosem – soustředí se na to, „když už to bude“ a podstatné věci můžou unikat. 
Tento klient věděl, že dosáhnout potřebných změn potrvá měsíce. A tak to také bylo. Že pokud chce trvalé změny ve svém životě a podnikání, je třeba jim dát čas, změny nastavit a pak skutečně ukotvit a zabydlet se v nich. 


Protože pokud ve spolupráci probíhá několik úrovní – mindsetová (nastavit se na úspěch, i když se aktuálně zrovna nedaří), podnikatelská (jak si uspořádat priority a skutečně je naplňovat) a osobnostní (jak najít rovnováhu mezi náročnou prací a starosti o rodinu), je to hodně úkolů najednou a my je potřebujeme plánovat a realizovat postupně. 

Mentorka Jana Neuwerthová Šmýdová
Mentorka Jana Neuwerthová Šmýdová


Co bylo problém? Velké propady ve výdělcích – s ohledem na situaci na trhu, po-covidové změny, válka na Ukrajině, energetická krize… – prostě některé obory ještě stále vybírají daň těchto změn – které se podepisovaly na klientově psychickém stavu, měl pocit, že co celý život budoval, boří se jak domeček z karet, v práci ho to ničilo, doma také situace nebyla dobrá. 


Hledali jsme možnosti, jak stabilizovat situaci, jak se nenechat „vláčet“ krátkodobými špatnými výsledky, zbavit se pochybností o jeho schopnostech, soustředit se na dlouhodobost, posílit jeho psychické nastavení a držet se celoživotně nabytých schopností. 

Zpočátku jsme měli konzultace každý týden, po pár měsících už pouze 2x do měsíce. Na každé konzultaci jsme rozebrali aktuální stav, řešili, jak uchopit nejpalčivější situace, které se děly v daný okamžik – a hledali možnosti, jak už v náročném období stavět pevné základy pro stabilní budoucnost. Jak se těmto novým základům věnovat, i když by se mohlo zdát, že na ně není čas, že je třeba řešit krize, které jsou akutní a zdají se naléhavé – toto budování stabilní budoucnosti mi přijde zásadní.

Je třeba myslet strategicky a jít postupně k vytyčeným cílům, krok za krokem, ať se děje, co se děje. Nenechat se unášet urgentně se tvářícími událostmi, stavět si hranice, čím se necháte ovlivňovat a co zůstane za zdmi a necháte svému osudu. Protože není možné mít všechno pod kontrolou – tato snaha vede k naprostému vyčerpání. Tedy dávat i v krizi prostor věcem, které tvoří novou budoucnost, je podstatný díl úspěchu. I kdyby to měly být malé kroky. Teprve zasejete semínko… Vyroste vám až po pár měsících, ale bez přeskládání priorit, čemu se věnovat, se jiná budoucnost nestane.

Držet směr, zas a znovu se vracet k tomu, co je důležité a nenechat se unášet urgentními záležitostmi. Protože se mockrát ukáže, že tak urgentní nejsou. Vytvářet prostor pro nové nastavení, fungování celé organizace, delegovat na druhé, požadovat výsledky a držet si hranice, být pevný a držet smysluplný směr, který povede k žádaným výsledkům. Držet pevně kormidlo lodi, u které se ví, kam má doplout.


Výsledkem spolupráce je spokojený klient, který opět hlásí skvělé výsledky svého podnikání, situace se stabilizovala doma, začal se víc věnovat svým koníčkům, přeskládal časový plán, kdy se věnuje práci, rodině a sobě a začal se také věnovat zdravému životnímu stylu. 
Proběhla změna mindsetová, podnikatelská i osobnostní. Z takových spoluprací mám radost, dává mi to smysl do další práce. 

A těší mě, že můžu pracovat se špičkami v oboru. Protože tyto spolupráce jsou velmi efektivní, zacílené a pro oba přínosné – a vzájemně obohacující. 

Pokud by pro vás mentoringová podpora byla přínosem, domluvte si nezávaznou schůzku ZDE.

jana@neuwerthova.cz
Jana Neuwerthová Šmýdová