Třezalka pro lepší náladu

Vlastně mi to připomněl můj přítel – byli jsme na našem oblíbeném místě a všude kolem nás rostla třezalka. Vzpomněla jsem si, jak jsem kdysi třezalku užívala v tabletách – na chmury, úzkosti a deprese.

Pamatuju si, jak jsem se bála, že mi naskáčou fleky na sluníčku – třezalka totiž vyvolává fotosenzitivitu, tzn. že při jejím užívání na sluníčku může vaše kůže zrudnout nebo se objevit puchýře. Přitom se reakce objevuje zřídka a na opalování jsem nikdy nebyla. Bála jsem se zbytečně 🙂 

Třezalka tečkovaná se k léčení úzkostí a deprese používá už od středověku a dočetla jsem se, že v Německu se přípravky s třezalkou prodávají víc než antidepresiva, což je skvělá zpráva. Bylinky jsou totiž nenávykové. 

Třezalka pro lepší náladu

Co dalšího funguje

Třezalka samozřejmě není jediná, která na “špatné nálady” platí. Také kozlík lékařský, dobromysl obecná (oregano), měsíček lékařský, meduňka lékařská (po té se dobře spí) a spousta dalších. Prodávají se různé čajové směsi, jestli vás tento způsob řešení úzkostí a depresí zajímá, pár jich vyzkoušejte a uvidíte, jak vám po nich je. Mě kdysi – kromě přípravku s třezalkou – pomáhal čaj Teekanne Spánek a nervy. Spala jsem po něm výrazně líp. Dnes mi na lepší spaní občas pomáhají konopné CBD kapky. 

Pití čaje nikomu od vážných problémů nepomůže. Je to však skvělý, nenávykový a dobře chutnající prostředek pro zlepšení nepříjemných duševních a fyzických stavů – už zmiňované úzkosti a deprese, zklidňuje žaludek a celkově přispívá k větší pohodě. 

Třezalka se také používá zevně, můžete si z ní připravit (nebo koupit) olej, který hojí záněty, drobné rány a popáleniny. 

Jak třezalku užívat

Třezalka se teď vyskytuje na loukách, takže směle sbírejte! 

Pokud jí nepotřebujete už teď, tak v době šedivých zimních dní se vám určitě bude hodit. 

Sbírají se celé rostliny (cca 20 cm dlouhé, ne úplně u země) a po důkladném usušení na stinném a teplém místě se ze stonků odrhnou listy a květy. A máte připravenou třezalku k dalšímu skladování nebo použití. Jestli půjdete na třezalku cíleně, počítejte s tím, že stonky jsou dost odolné, je lepší je stříhat nůžkami. 

Jedna vrchovatá lžička sušené třezalky na hrnek čaje. Nechte 15 minut louhovat a pak přecedit. Při potížích ho pijte 2 – 3x denně. 

jana@neuwerthova.cz
Jana Neuwerthová Šmýdová