Proč je dobré chodit na procházku sám

Většina z nás je vystavená velkému množství informací a podnětů. Musíme zvládnout hodně práce, povinností, pečovat o naše blízké a udržovat vztahy. Jsme zahlcení. Kolikrát nemáme čas se pořádně najíst, natož se starat o sebe.

A když už se k nějaké péči o sebe odhodláme, je to často péče o tělo – ale věnovat se přemýšlení!? Na to už vůbec není čas. Přemýšlí se “za běhu”. A pak často nemáme dobrou náladu (a tady nechci zpochybňovat vliv smutných a strašných událostí, které se ve světě dějí) – celkově je nastavení (nás Čechů) negativní.

Utřídit si myšlenky a načerpat energii

Doporučila bych alespoň občas zajít na procházku sám nebo sama. Když jdete sami, nevyrušuje vás konverzace s jinými, jste v kontaktu sami se sebou, soustředíte se na svoje zájmy a potřeby. Utřídíte si myšlenky, rozmyslíte si, jak přistoupit k věcem, které řešíte, připomenete si, na co se chcete ve svém životě zaměřit, získáte trochu odstup a lépe se pak čelí každodenním problémům. Když nemáte blízko les, určitě je v dosahu nějaký park. Už 5 minut na čerstvém vzduchu stačí k tomu, abyste měli lepší náladu a byli kreativnější.

Moc sedíme a málo se hýbeme

Dalším podstatným argumentem pro chození na procházky je, že dlouhé sezení má na naše zdraví škodlivý vliv, který by se dal přirovnat ke škodlivosti kouření. Dokonce už existují studie, které tvrdí, že víc času prosedíme, než prospíme (sedíme 9,3 hodiny denně a spánek trvá v průměru 7,7 hodiny denně). Takže můžete jíst sebezdravěji, pokud však celé dny prosedíte…

Proč je nejlepší procházet se v lese

Les pozitivně působí na imunitu člověka – stromy uvolňují fytoncidy – oleje, které působí proti bakteriím a plísním. Stromy a listy také pohlcují prach. Pobyt v přírodě zlepšuje celkový pocitu pohody – snížením produkce kortizolu (stresový hormon).

Studie univerzity z Exeteru, které se zúčastnilo 20.000 lidí, zkoumala předpoklady lidí mít pevné zdraví. A zjistili, že pro udržení zdraví nezáleží na věku, pohlaví, ani finanční situaci. Chození do přírody je klíčem ke zdraví! Při dalším zkoumání bylo zjištěno, žeje potřeba v přírodě strávit alespoň 2 hodiny týdně. Kdo do přírody nechodí, řadí se mezi potenciálně nemocné.

Všechna pozitiva závěrem:

Pravidelný pobyt v přírodě by měl být součástí našeho života – zlepšuje náladu a imunitu. Jít někdy na procházku sám je prospěšné pro naší psychiku – člověk si rozmyslí, co dál. Přílišné sezení nám škodí – stejně jako kouření. Tak co budete dělat o víkendu? Já pojedu do lesa 🙂

Zdroj: https://neuwerthova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=732037

jana@neuwerthova.cz
description