Většina z nás je vystavená velkému množství informací a podnětů. Musíme zvládnout hodně práce, povinností, pečovat o naše blízké a udržovat vztahy. Jsme zahlcení. Kolikrát nemáme čas se pořádně najíst, natož se starat o sebe. Jaký je jednoduchý způsob, který je nenáročný a kdykoliv možný?
Nedaří se vám meditovat? Je tu procházka.
Nejste sportovní typ? Je tu procházka.
Potřebujete si utřídit myšlenky? Setřepat ze sebe napětí a stres? Procházka, procházka.
Je prokázáno, že chůze na čerstvém vzduchu ovlivňuje pozitivně náladu. Chůze je nejzdravější aktivita, vhodná úplně pro každého.
A není nutné jí vždycky plánovat. Stačí třeba z tramvaje vystoupit o 2 zastávky dřív a dojít pěšky.
Doporučila bych alespoň občas zajít na procházku sám nebo sama. Když jdete sami, nevyrušuje vás konverzace s jinými, jste v kontaktu sami se sebou, soustředíte se na svoje zájmy a potřeby. Utřídíte si myšlenky, rozmyslíte si, jak přistoupit k věcem, které řešíte, připomenete si, na co se chcete ve svém životě zaměřit, získáte trochu odstup a lépe se pak čelí každodenním problémům. Když nemáte blízko les, určitě je v dosahu nějaký park.
Už 5 minut na čerstvém vzduchu stačí k tomu, abyste měli lepší náladu a byli kreativnější.
Dalším podstatným argumentem pro chození na procházky je, že dlouhé sezení má na naše zdraví škodlivý vliv, který by se dal přirovnat ke škodlivosti kouření. Dokonce už existují studie, které tvrdí, že víc času prosedíme, než prospíme (sedíme 9,3 hodiny denně a spánek trvá v průměru 7,7 hodiny denně). Takže můžete jíst sebezdravěji, pokud však celé dny prosedíte…
Les pozitivně působí na imunitu člověka – stromy uvolňují fytoncidy – oleje, které působí proti bakteriím a plísním. Stromy a listy také pohlcují prach. Pobyt v přírodě zlepšuje celkový pocitu pohody – snížením produkce kortizolu (stresový hormon).
Studie univerzity z Exeteru, které se zúčastnilo 20.000 lidí, zkoumala předpoklady lidí mít pevné zdraví. A zjistili, že pro udržení zdraví nezáleží na věku, pohlaví, ani finanční situaci. Chození do přírody je klíčem ke zdraví! Při dalším zkoumání bylo zjištěno, že je potřeba v přírodě strávit alespoň 2 hodiny týdně. Kdo do přírody nechodí, řadí se mezi potenciálně nemocné.
Pravidelný pobyt v přírodě by měl být součástí našeho života – zlepšuje náladu a imunitu.
Jít někdy na procházku sám je prospěšné pro naší psychiku – člověk si rozmyslí, co dál, uspořádá si priority, zklidní se a získá odstup od běžných starostí.
Přílišné sezení nám škodí – stejně jako kouření.
Zkuste si krátkou procházku zařadit do svého programu několikrát týdně. Je to jedna z nejlepších věcí, co pro sebe můžete udělat.