Jak probíhá online terapie

Do jara 2020 bylo 100% terapeutických konzultací osobně. Nyní je 90% konzultací online.

Jak to probíhá, v čem je to jiné a na co se mají klienti připravit.

V terapii bylo dosud osobní setkání nenahraditelné, ale když to jinak nejde, tak to jinak nejde.

Online setkání jsem nabízela i před covidem – a přestože jsou levnější, protože se nesetkáváme v terapeutovně a pro některé klienty bývá složité dojíždět – nikdo o ně nestál. 

Na jaře 2020 jsme kvůli celostátní karanténě s klienty na terapii stáli před rozhodnutím, jestli spolupráce převést na skype, nebo na čas pozastavit. Zhruba polovina klientů se rozhodla pokračovat, zhruba polovina terapii přerušila. 

Děkuji těm odvážným, kteří do online spolupráce šli. Díky nim jsme vyzkoušeli, že i online setkání funguje – klienti sami hodnotili, že se online terapie báli zbytečně

Osobně online terapii hodnotím tak na 90% účinnosti osobního setkání

A to je vysoké číslo! 

Navíc některým klientům vyhovuje, že se oba můžeme víc časově přizpůsobit. 

Na jaře se jednalo převážně o klienty, kteří již měli zkušenosti s pracovními online hovory, resp. byl takový způsob komunikace pro ně dost běžný. 

Vzhledem k tomu, že už jsme se vzájemně “znali”, plynule jsme navázali na skypu – a zjistili, že i takové hovory mají svojí hloubku, přinášejí aha momenty, nové úhly pohledu a žádané výsledky – a některé spolupráce jsme v online prostředí i úspěšně zakončili. 

Přes léto jsme se vrátili do terapeutovny a nyní jsme zpět v online prostředí.

Za dobu několika posledních měsíců mám nové klienty – s některými jsem se stihla vidět osobně alespoň “na kávu” nebo procházku v parku – podle toho, co bylo v danou chvíli nejbezpečnější s ohledem na covid, s některými jsem i tuto úvodní schůzku musela udělat v online prostředí. 

Takovou úvodní nezávaznou schůzku zdarma nabízím všem klientům. Přijde mi dobré nejdřív probrat klientovo očekávání a za sebe představit, co můžu v rámci spolupráce k danému problému nabídnout, jak pracuji a jak spolupráce obvykle probíhá. 

terapie, online terapie, mentorka, mentor, mentoring, poradenství, podnikání

Klientům na nezávazné schůzce sděluji:

  • terapeutickou metodiku, podle které pracuji (krátká terapie zaměřená na řešení a narativní terapie),
  • upozorním je na to, že spolupráce obvykle trvá měsíce,
  • obvykle mě na začátku spolupráce klient uvádí do kontextu svého problému, tedy více mluví on/ona
  • během prvních konzultací společně poměrně detailně vydefinujeme, co je cílem naší spolupráce (zvýšit sebevědomí, vyřešit problémy s přejídáním, zpracovat lítost nad rozpadem vztahu, naučit se asertivně vyjadřovat svoje pocity, smířit se s rodiči, vyjasnit si, zda se dát rozvést…). Často se totiž stává, že klienti přicházejí s tím, že jim není dobře a nevědí, co dál. Hledáme tedy konkrétně, co dál a jak poznáme, že spolupráce končí.
  • po úvodním představení problému jdeme víc do hloubky, začínám se víc ptát a klient má prostor pro přemýšlení,
  • klient rozhoduje o tom, jak často a v jaké intenzitě se budeme setkávat – jestli jednou týdně nebo jednou za 2 týdny, déle trvající spolupráce se někdy rozvolní až na jedno sezení měsíčně. Klient totiž nejlíp ví, jak se cítí – tedy tempo nechávám na něm!
  • probereme způsob úhrady za terapii a pravidla rušení už domluvených konzultací,
  • a klientům posílám k náhledu terapeutickou smlouvu, kterou na začátku spolupráce podepisujeme – je to jednoduchý dokument, který upravuje práva a povinnosti obou stran (moje povinnost mlčenlivosti atp.).

V posledních dnech se výrazně zvýšil počet lidí, kteří se hlásí na terapii. Nemám klienty, kteří by byli přímo zasaženi covidem a vládními opatřeními – jak je ale situace u nás i ve světě náročná, vidím zvýšený zájem “pořešit alespoň sebe a svoje problémy”

Klientům doporučuji zajistit si klid – domluvit si s dalšími členy domácnosti, ať nejsou v době konzultace přítomni (klidně i v autě, když je doma rodina a jinak to nejde) a je lepší mít sluchátka – bez sluchátek se hůř slyšíme, některé věci je potřeba znovu opakovat a zbytečně je narušený tok myšlenek. 

S pár klienty se setkávám na skypu, s většinou na zoomu. Už jsem vyzkoušela i google meet a facetime – zoom zatím vyhovuje nejvíc. 

Jinak je struktura spolupráce stále stejná, jen forma je trochu jiná!

Těší mě, že můžu dál terapie nabízet a jsem ráda, že jsou klienti s online terapiemi spokojení, přináší jim úlevu a pomáhá jim změnit dosavadní přístup k problémům. 

jana@neuwerthova.cz
description