Co je vlastně osobní vize?

Osobní vize, osobní transformace, Jana Neuwerthová Šmýdová

Vize je podle slovníku “představa o budoucnosti”. Osobní vize je konkrétní představa o vás samých – jakými chcete být a jaký život chcete žít. Je to představa o vašem vysněném, spokojeném a smysluplném životě, o kterou pak po zbytek života usilujete.

A tady bych se chtěla pozastavit u slova “představa”. Stejně jako máte představu o své vysněné dovolené (a ona tak dopadne, nebo jen částečně nebo bohužel vůbec – ať už za to může kdokoliv nebo cokoliv), tak si ve vizi ujasníte představu o vašem dalším životě – a samozřejmě to není záruka, že takový život prožijete.

V každém případě ale víte, za čím jdete. A ona spousta lidí tuhle představu má, ale jen v hlavě. A napsat si to, to je jiný level!

Tím, že si sepisujete, co si ve svém dalším životě představujete – doplňujete, připisujete a škrtáte, co vám vlastně nejvíc sedí, aby to byl ideál.

Psaní je psychologický proces, při kterém se informace zapisují do mozku a zůstávají tam uložené. Platí to u psaní rukou, u psaní na počítači bohužel ne.

Osobní vize, osobní transformace, Jana Neuwerthová Šmýdová

Osobní vize vs. Vision Board

Přirovnala bych osobní vizi k Vision Boardu. Za mě jsou však slova silnější a můžete přesně vystihnout, jak to do budoucna v životě chcete. Je to jen vaše. Při hledání obrázků vlastně berete “z cizího”, tím se inspirujete a není to přesné.

Je však na každém, co mu víc vyhovuje. Dle mých zkušeností je vytvoření Vision Boardu rychlé. Ujasnit si vizi může trvat i týdny, hodně lidí to odradí.

Nečekejte na znamení 

Když si ujasníte vizi, už jdete svým směrem. Nečekáte na znamení, až vám někdo shůry “pošle zprávu”, co a jak máte dělat. S tím se setkávám velmi často – čekání na znamení. Pořád jakoby “něco” mělo převzít odpovědnost za naše životy. Možná jsou to pozůstatky dřívějších dob, kdy byla většina lidí věřících a – z mého pohledu – předávali odpovědnost za svůj život bohu.

To, o čem píšu, je, že se rozhodnete, o jaký život stojíte a jdete za tím – postupnými malými kroky.

A jak jsem psala na začátku – vize vám nezaručí, že do svého ideálu dojdete. Víte však, o co usilujete.

Jasný směr a zaměření pozornosti

Tím, že si ujasníte, kdo jste a kam jdete, snáz si budete vybírat z přicházejících událostí, co do vašeho vysněhého života patří a co ne.

Dostanete třeba pracovní nabídku a budete o ní pochybovat, lépe takhle posoudíte, jestli vám zapadá do vašeho ideálu nebo ne. Prostě začnete svůj život řídit směrem, který chcete, život nebude řídit vás.

Co má vize obsahovat, aby byla vizí

Vize je variabilní – je to osobní dokument a také může mít velmi osobní formu a obsah. Z mých zkušeností by vize měla obsahovat:

1/ Hodnoty, které vyznáváte. Ty jsou základem vašeho života.

2/ Jak tyto hodnoty zařazujete do svého života. A tady bych doporučila upřímnost k sobě. Nenalhávat si, že se věnuju rodině, když jsem pořád v práci atp.

Pokud při přemýšlení nad vizí zjistíte, že to chcete mít v životě poskládané trochu jinak, skvělé! Teď to víte a můžete na tom pracovat.

3/ Co umíte. A je toho hrozně moc. Přesto je pro některé klienty těžké svoje silné stránky vypsat. Nezaměřujte se jen na pracovní oblast. Napište si, v čem jste dobří ve vztazích, ve sportu, v překonávání vašich mentálních limitů. A určitě vás napadnou i další věci.

4/ Co od života očekáváte.

5/ Čím vy prospějete světu – a to neznamená, že jediná cesta je, se přidat k nějaké charitativní organizaci. Např. kadeřnice je prospěšná tím, že to lidem sluší a mají lepší pocit. Jde o to, jestli je zaměřená na to, aby lidé odcházeli s lepším pocitem. Může jí to také být jedno: “Prostě nějak si vydělávat musím.”

6/ Co vás v životě baví a jak si toho zařadit do života co nejvíc.

7/ Jak přistupovat k problémům, které přicházejí a přicházet budou.

Pokud vám něco z toho nesedí, klidně to vynechejte a do vize si dejte jen informace, se kterými se snadno ztotožníte. Sestavte si vizi takovou, aby vás jí bavilo ji žít. Je to váš vysněný směr!

Jak na osobní vizi:

Pravidlo 1:

Vize by měla být sepsaná tak, aby byla nekonečná, tedy s drobnými úpravami bude více méně platit celý život. Je to nastavení “nad tím vším”. Až z toho pak vzejde případný soupis úkolů a cílů, díky kterému se budete ke splnění své vize posouvat.

Například:

Čas určený rodině věnuji intenzivně a plně své rodině a svým blízkým, nenechávám se od nich vyrušit prací ani ničím jiným.

Jsem vděčný za své zdraví, vážím si ho a pečuji o něj vhodnou stravou a častým pohybem na vzduchu.

Teprve po tomto “nastavení si” k čemu chcete v životě přibližovat, jaké hodnoty budovat – si můžete stanovit úkoly, které z toho vyplývají. A nebo už tak žijete a jen jste si to ve vizi stvrdili.

Pravidlo 2:

Vizi formulujte pozitivně. Pište, co chcete, ne to, co nechcete. Tedy místo:

Neplýtvám penězi.

Je správnou formulací:

Spořím a vytvářím si rezervy.

Pravidlo 3:

Věty pište v přítomném čase, i když je to výhled do budoucnosti. Život chceme žít teď, ne “až někdy”. Formulování v budoucím čase by to odsouvalo na neurčito.

Jak na to všechno přijít?

Vůbec není jednoduché si na otázky, které si potřebujete ujasnit pro sestavení vize, odpovědět. Je potřeba si na to vyhradit čas!

Nic lepšího, než jít o samotě do přírody, jsem zatím nevymyslela. Není to samozřejmě jediný způsob. Někdo je rád sám doma, někomu se dobře přemýšlí u rutinní činosti, někdo je rád v kavárně.

Důležité je však věnovat si dostatečný čas o samotě. Když jste sami, nevyrušuje vás konverzace s jinými, jste v kontaktu sami se sebou, soustředíte se na svoje zájmy a potřeby. Třídíte si myšlenky, posloucháte svůj vnitřní hlas, vaše mysl vám pošle informace, které v běžném shonu přehlížíte.

A je možné, že budete potřebovat několik procházek nebo jinak stráveného času o samotě. Nechtějte po sobě všechny odpovědi hned.

——-

Chcete si osobní vizi sestavit? Připojte se do programu Osobní transformace, kde se budeme sestavení osobní vize věnovat. Ale nejen. Víc informací získáte ZDE.

jana@neuwerthova.cz
Jana Neuwerthová Šmýdová