Máte strach z mluvení?

Strach mluvit je obzvlášť pro introverty poměrně běžný, podívejte se, z čeho obava mluvit pramení a jak se strachu postupně zbavit.

Jste introverti a komunikace vám nejde? 

Pokud patříte mezi introverty, vězte, že pro introverty je komunikace už z podstaty jejich introvertního nastavení vyčerpávající. Snažte se tedy s cizími lidmi mluvit ve chvíli, kdy se na to cítíte připravení – a vím, že to není možné vždycky zařídit. 

V každém případě hlídání vhodné energie – kdy se na konverzaci cítím a kdy ne, je pro introverty dost zásadní. 

Věřte tomu, že komunikace s druhými se dá natrénovat. A stejně jako jiné dovednosti, které se bohužel musíme naučit mimo klasické vzdělávání – i komunikaci s druhými jde trénováním skutečně posunout.

Strach, jak budu na druhé působit

Toto je typická obava introvertů, nejste v tom sami. Zas a znovu se mi ukazuje, že mají lidé představu o tom, co si o nich druzí myslí, zkreslenou, zveličenou. 

Na druhé obvykle působíte úplně normálně. A když si někdo něco pomyslí, obvykle mu to jen projede hlavou a za chvíli je u jiného tématu… Lidé nemají čas sáhodlouze přemýšlet o tom, co jste řekli a jak jste to řekli. Mají svých starostí dost. 

Strach, že mě budou lidé hodnotit

Strach, jak budu působit, vychází ze strachu, že budete druhými hodnocení. Ano, hodnocení druhých je u nás všudypřítomné. Provází nás už od školy, protože náš vzdělávací systém a známkování je na “porovnávání s druhými” postavený.

Učitelé hodnotí, kdo je hodný, kdo je zlobivý, kdo umí, kdo neumí. A kolikrát ten hodný umí a stejně dostane špatnou známku a poznámku za zlobení… 

Když se ale upřímně zasoustředíme na hodnocení – i vy hodnotíte druhé a “něco” si o nich myslíte. A dokonce si myslíte i něco hodně negativního… A jak to probíhá? Prolítne vám hlavou o někom myšlenka a je pryč? 

Hodnocení druhých zde v naší zemi je a bude a není jediný důvod, proč byste se zrovna vy měli trápit víc, než je nezbytně nutné a kazit si tím své dny. 

Proč se vlastně lidé vzájemně hodnotí? 

Potřeba hodnotit druhé vychází z nedostatečného sebevědomí. V našem regionu si lidé potřebují porovnávat svojí hodnotu s druhými – protože sami sebe potřebují nad druhé vyzvihovat a ujišťovat sami sebe (a pokud to dělají hlasitě, tak i druhé), že tohle nebo tamto oni nedělají, nebo naopak dělají, tedy jsou v tomhle nebo tamtom “lepšími”. 

Spousta lidí hodnotí naprosto nevědomě! Je to myšlenkové nastavení, které postupně vzniklo v průběhu školy (náš vzdělávací systém opravdu sebevědomí nepodporuje) a málokdo si je skutečné příčiny vědom.  

Komunikace pro introverty

Komunikace pro introverty

3 tipy pro introverty

Kurz Introvertem ve své síle

Neberte si odmítnutí osobně

A co je další důvod, proč mají lidé obavu s druhými mluvit? Zpravidla si berou odmítnutí, nebo nechuť druhé strany komunikovat, příliš osobně. 

Patříte mezi ty, kteří se bojí mluvit s druhými, protože jste byli několikrát odmítnutí a tak už si radši netroufáte? 

Odmítnutí je ale v životě běžné! Je potřeba s ním počítat. Vůbec nic to nemusí znamenat. Vůbec nic proti vám. 

Vemte si, že třeba ten druhý člověk je také introvert a zrovna nemá svojí chvilku. Nebo jste se zrovna trefili do okamžiku, kdy řeší několik věcí najednou a tak se zrovna do konverzace s vámi nehrne. Nebo opravdu mluvit neumí a na většinu lidí se jen utrhuje. To je ale jeho problém, ne? Proč byste si měli něčí špatnou náladu vztahovat na sebe? Ta jeho nálada vznikla ještě před tím, než s vámi začal mluvit!

A když to s některými lidmi zkusíte znovu – příště, budete překvapení, že se s vámi rádi pustí do hovoru. 

Je třeba se nenechat jedním odmítnutím odradit.

Kolikrát říkám, že by introverti potřebovali mít trochu víc hroší kůži. Protože by věci, které po nich mají slouznout, sklouzly a bylo by jim líp.

Nebojte se zkoušet a znovu zkoušet překračovat svojí komfortní zónu – i kdyby ten mělo být o milimetr denně – za pár týdnů to bude docela slušný krok.

Strachu z mluvení se dá zbavit. Pokud o to budete skutečně stát a hledat cesty “co na vás platí”.

Chcete získat 3 tipy, které vám usnadní konverzaci s druhými?

Zaregistrujte se a získejte video lekci ZDARMA. Link je ZDE.

Ať se vám daří. 

jana@neuwerthova.cz
Jana Neuwerthová Šmýdová