Ráda bych zde nasdílela svoje tipy pro zlepšování duševního zdraví. Věci, které skutečně dělám a doporučuji i svým klientům.
Pomáhají mi udržet dobrou náladu a tak celkově posilují zdraví. Popíšu zde, jak jednotlivá opatření lidem konkrétně prospívají.
Věřím, že vás uvedené informace nakopnou k jejich zavedení do vašeho života.
Nedaří se vám meditovat? Je tu procházka.
Nejste sportovní typ? Je tu procházka.
Potřebujete si utřídit myšlenky? Setřepat ze sebe napětí a stres? Procházka, procházka.
Je prokázáno, že chůze na čerstvém vzduchu ovlivňuje pozitivně náladu. Chůze je nejzdravější aktivita, vhodná úplně pro každého.
A není nutné jí vždycky plánovat. Stačí třeba z tramvaje vystoupit o 2 zastávky dřív a dojít pěšky.
Pokud se procházíte ve městě, snažte se jít parkem. Pokud máte možnost se procházet v přírodě, máte vyhráno.
Studie univerzity z Exeteru, které se zúčastnilo 20.000 lidí, zkoumala předpoklady lidí mít pevné zdraví. A zjistili, že pro udržení zdraví nezáleží na věku, pohlaví, ani finanční situaci. Chození do přírody je klíčem ke zdraví! Při dalším zkoumání bylo zjištěno, že je potřeba v přírodě strávit alespoň 2 hodiny týdně. Kdo do přírody nechodí, řadí se mezi potenciálně nemocné.
Tedy chcete-li si dlouhodobě udržet zdraví – fyzické i duševní – snažte se pobývat v přírodě minimálně 2 hodiny týdně.
Spánek často určuje, jaký bude den – ale i k nevyspání se dá přistupovat jinak.
Osobně, když mám moc věcí k přemýšlení, budím se hodně brzo ráno, začnou se mi v hlavě honit myšlenky a už neusnu.
S nespavostí se potýká i hodně mých klientů. Při nespavosti se dostávají do ještě většího tlaku na sebe tím, že si začnou vyčítat “proč nespím!”, “měl bych spát”, “jaktože zase…”.
Hledejte cesty, jak se uklidnit. Např. máte za sebou 4 hodiny spánku? Ale i jednorázově takové množství spánku může být dostatečné pro relativně pohodový den. Dospíte to zítra. Buď vstanete s tím, že nevyspání zvládnete, nebo vstanete s tím, že vás čeká den k ničemu.
Není třeba se obviňovat, že nespíte. To se opravdu občas stane každému.
Nebo si na následující den naordinujte klidový režim, abyste den zvládli… Rovnou si po probuzení plánujte, jak tedy s nevyspáním naložíte, buďte k sobe laskaví, netlačte na sebe.
Ráno se tedy zkuste naladit na to, že vás čeká dobrý den. I s tím nevyspáním. Vy se rozhodujete, jaký den budete mít. Ne váš spánek nebo jiné okolnosti. Třeba vás právě toto naladění posune k dobré náladě a další den se vyspíte skvěle.
Co mě osobně funguje – před spaním si dát bylinkový čaj Teekanne Spánek a nervy. Skutečně zabírá, spánek je po něm hlubší. Dále užívám CBD konopné kapky. Skoro každý večer. Ale ty beru pravidelně hlavně kvůli jejich vlivu na obnovu buněk. To, že se po nich lépe spí, beru jako bonus.
Pro lepší spánek je také dobré dokonale zatemnit místnost, kde spíte. Nesviťte si před spaním LED světlem, protože obsahuje hodně modrého světla, které nám dává signál, že je den a potom se dlouho nedaří usnout.
Při kvalitním spánku tělo produkuje hormon melatonin, který má antioxidační účinky a přispívá k lepší regeneraci.
Vím také, že je možné dodávat tento hormon v kapslích, ale nemám s tím osobní zkušenost.
Hudba mění emoce. Hudba dostane člověka ze splínů a špatných nálad. Hudba se díky mobilním technologiím dá poslouchat úplně všude.
Pomůže člověku přeladit pozornost uprostřed davu lidí. Zpříjemní cesty dopravou, nákupy atd. Uklidní vás, prohloubí relaxaci. A někdy pomůže i usnout.
Nebo naopak rozproudí krev a pomůže vám k větší aktivitě. Svojí hudbu mám díky telefonu po ruce, pomáhá mi nastartovat den, nebo naopak zrelaxovat po práci.
Dobré jídlo potěší samo o sobě.
Vhodně zvolené potraviny ovlivňují skladbu mikrobiomu ve střevech a ten pak následně procesy v mozku, které ovlivňují naši schopnost čelit stresu. Stručně řečeno žádné cukry a bílá mouka, naopak jíst kvašenou zeleninu a fermentované potraviny, které jsou plné probiotik. O stravě napíšu víc příště – to je na samostatný článek.
K pití voda s citronem (který paradoxně podporuje zásaditost v těle) a oblíbený čaj.
Osobně věnuji tomu, co se děje u nás i ve světě, maximálně pár minut měsíčně. To úplně stačí, abych byla v obraze. Hlavní události se totiž dozvím z hovorů s lidmi, ze sociálních sítí, kam sama svými tématy přispívám.
Zpočátku jsem měla obavu, že budu “mimo” dění, ale není to tak. Podstatné se opravdu dozvím.
Přispívám světu jinak, neprospívá mi sledovat, co se kde děje. To, že jsem v pohodě, mi dává sílu dávat druhým sílu.
Zkuste zredukovat přísun informací ze světa na nutné minimum. Každý den se dějí katastrofy, neštěstí a tragédie. Nesledování neznamená, že jsou vám věci ve světě jedno. Náš současný svět nám dává informací přespříliš! Regulovat přísun množství informací je nutnost – udělejte to pro své zdraví.
Soustřeďte se na svůj přínos světu, své komunitě, rodině… Mějte sílu pro to, co dobrého vy můžete světu dát.
Nenechávat hlavu zbytečně dlouho plnou myšlenek o problémech, skutečně je řešit. Čím víc řešení oddalujete, tím víc si škodíte. I kdyby to měla být drobnost každý den, která vás posune k vyřešení. Sebrat odvahu a krok za krokem postupovat k vyřešení.
Potřebujete si promluvit s partnerem, se šéfovou, s rodiči? A cítíte, že už to dlouho to odkládáte? Zkuste začít tím, že jim řeknete, že si chcete promluvit – a naplánujte setkání. První krok za vámi. Další krok – připravte si detailně, co čem chcete mluvit. Další krok – upřímně řekněte, co vás trápí, co chcete jinak…
Řešte, co vám zaměstnává hlavu. Ať už je to ve vztazích, v práci, kde bydlet… Rozdělte si to na malé splnitelné úkoly. Krůček za krůčkem. Postupně ukrajujte problém, který vás tíží.
S čím se často setkávám, že se člověk upne na jednu negativní věc, ta naroste do obřích rozměrů a přes ní “není vidět” to dobré, co v životě má.
Mysl dává skutečně větší váhu negativním informacím, je to geneticky zakódováno – jako ochrana nutná pro přežití. Negativní se nás drží, pozitivní po člověku sklouzne a je pryč.
Proto je potřeba se na pozitivní věci víc zaměřovat a připomínat si je. I v době řešení vážnějších životních problémů se vědomě zaměřovat na hezké věci, které se v životě dějí. A tím vědomě regulovat a umenšovat množství negativních myšlenek. Jde to. Vy se rozhodujete, jaké myšlenky máte. Vědomě.
Každý člověk má nějakou činnost nebo koníček, který ho baví, problémem je, že si na něj ne vždy vyhradí čas. A když máte malé děti, opravdu je to těžké.
Nemusí to být vyloženě koníček, nebo čtení knížek atp. Klidně se věnujte povalování v posteli, koukání na filmy, rozptýlení na sociálních sítích…
Vaše zábava je vaše. Vyhraďte si dostatek času na svoje koníčky a věci, co vás baví. Je to odpočinek od životního stereotypu, zdroj radosti a dobrého pocitu.
Pro mě je to horká koupel. Naprosté uvolnění těla a vypnutí myšlenek. Soustředení se na blaho, které se mi všemi smysly dostává. Vana s pár kapkami levandule se mnou udělá doslova divy. Svaly si odpočinou. Levandule mi voní a navíc má uklidňující účinky.
Pro někoho je to studená sprcha. Někomu pomáhá vonná svíčka nebo tyčinka, někomu chvilka v křesle s kávou. Důležité je si relaxaci dopřát. Ideálně každý den. Uvolnění, zastavení, odpočinutí, soustředění na příjemné prožitky. A jak relaxujete vy?
Ano, je to uvolnění těla, které směle dávám k péči o duševní zdraví.
Protože např. masáž nejenže uvolňuje nahromaděný stres v těle, ale během masáže si odpočinete i psychicky – máte prostor vypnout a volně dát průchod svým myšlenkám.
Věřím, že víte, jaké tělesné požitky jsou právě pro vás vhodné.
Přestože vztahy dávám na poslední místo, považuji je za nejdůležitější. Beru to jako takovou samozřejmost, že jsem to sem pomalu zapomněla napsat.
Vřelé objetí mezi blízkými produkuje v jejich těle hormon oxytocin, který je pojmenovaný jako hormon lásky. Zlepšuje náladu, snižuje úzkost a stres.
S čím se setkávám? Že v rodinách je čas hodně zaměřený na vychovávání (co bylo ve škole, co je potřeba zorganizovat, domluvit, zařídit…) a málo času na společné užívání (povídání, skutečný zájem o druhé a co prožívají, láskyplné projevy, radost a vytváření chvilek, které nám radost dodají…).
Vůbec nechci snižovat důležitost výchovy a organizování chodu rodiny a domácnosti! To, že mají věci svůj řád a víme, o co se můžeme opírat a s čím počítat – je pro hodně lidí velmi uklidňující. Zkuste však víc času věnovat užívání si spolu. Je to zdroj radosti, pospolitosti, vzájemnosti. O tom je rodina. A hezké vztahy s dalšími blízkými osobami.
Dál by se dalo pokračovat o správném dýchání a meditaci – vím, že obojí do péče o duševní zdraví patří, ale osobně to neumím, takže jen zmiňuji.
Také jóga je skvělá – opět nepraktikuji, cvičím jen 5 pozdravů slunci každý den. Ale pořád lepší, než nic 🙂
A tak by se dalo pokračovat dalšími činnostmi, které nám dělají dobře. Vědomě si zařizujte, ať máte dostatek chvilek, které jsou zdrojem dobrého pocitu, pohody, radosti a naplnění. Protože život je náročný a neustále přináší problémy a starosti. V podstatě se děje „pořád něco“. A právě vaše chvilky pohody a radosti vyvažují náročnost života, se kterou se každodenně potýkáme.
Doufám, že vám toto shrnutí bylo k užitku a nasměruje vás k lepší péči o vaše duševní zdraví.
Zdravou stravu řeší kde kdo, jak se starat o svojí hlavu málokdo, protože je to takové těžko uchopitelné, nejde “spočítat” konkrétní přínosy, zdánlivě nejsou vidět výsledky.
Funguje kombinace několika opatření, které člověk dělá soustavně, ideálně trvale.
Z dlouhodobého hlediska se péče o duševní zdraví projeví na vaší náladě, lepším pocitu ze sebe a svého života. Stojí to za to.